Jinekomasti

Jinekomasti

Erkeklerde genetik bozukluklar, hormonal durumlar, çeşitli hastalıklar, aşırı alkol tüketimi, ilaç kullanımı gibi nedenlerle meme dokusunun büyüyerek kadınsı meme görüntüsünün ortaya çıktığı duruma “Jinekomasti” adı verilir.

Jinekomasti, erkeklerde özgüven sorunu, duruş bozukluğu, giyim tarzının etkilenmesi gibi sosyal problemlere de neden olur.

Bu durumu erkeklerde ergenlik döneminde görülebilen fizyolojik jinekomastiden ayırt etmek gerekir. Jinekomastiye neden olan durum araştırılmalıdır. Altta yatan neden ortaya çıkarıldıktan sonra ameliyat planlanır.

Jinekomasti evreleri nelerdir?

Jinekomastide, üç tip evre vardır. Birinci evre sınırlı boyutlarda büyümedir. İkinci evrede göğüsler daha iridir ancak sarkma yoktur. Üçüncü evre memede büyümeyle birlikte sarkmanın da bulunduğu evredir.

Jinekomasti spor veya ilaç kullanımı ile düzelmez. Ancak birkaç cerrahi veya medikal metotla çözüm oluşturulabilir. Jinekomastinin evrelerine göre nasıl bir tedavi izleneceği belirlenir. Birinci evre için liposuction, lazer lipoliz yöntemleri veya bazen biolipoliz enjeksiyonu yeterlidir. Daha ileri jinekomastide sarkmayı gidermek için fazla dokunun cerrahi ile çıkarılması gerekir.

Ameliyat ne kadar sürer?

Ameliyat süresi uygulanacak tekniğe göre 1-2 saat kadar sürer.

Ameliyat nasıl yapılır?

Jinekomasti yağ dokusu, meme bezi dokusu ya da hem yağ hem de meme dokusuna bağlı gelişebilir. Yağ dokusu kaynaklı jinekomastilerde sadece liposuction ameliyatı yeterli olmakla birlikte, diğer durumlarda ise meme başı etrafından yapılan yarım ay şeklinde kesi ile fazla olan yağ ve meme dokuları çıkarılarak tedavi yapılır. İleri derecede yağ ve meme dokusunun yanında cilt fazlalığı da varsa bir miktar cilt çıkarılması da gerekebildiği durumlar görülür.

Ameliyat sonrası dönemde dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Hasta ameliyat günü veya ameliyattan sonra bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. İlk gün ağrı kesicilerle azalacak bir ağrı olmakla birlikte aşırı bir ağrı beklenmez. Ameliyat sonrasında bazen 1-2 gün sonra çıkarılacak şekilde memeye drenler konur.

Çok ağır işlerde çalışmamak kaydı ile 3. günden sonra hasta işine döner. Ağır egzersizler ve aşırı yük kaldırma bir ay boyunca önerilmez. Ameliyattan sonra yaklaşık 3-4 hafta boyunca korseler önerilir.

MERAK ETTİKLERİNİZ

ZNZ Hair Center ile gerçekleştirilen tüm operasyonlar güvencemiz altındadır.
Saç Ekiminin Geleceği Nasıl Olacak?

Saç Ekiminin Geleceği Nasıl Olacak?

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan saç ekim tekniği: FUE tekniğidir. FUE tekniği saç ekiminin geleceği için önemli bir adım olarak atıldı. Bu tarz saç ekimlerinde saçlar bir bölgeden özel borular aracılığı ile tek tek alınır ve saç ekilecek olan bölgeye yerleştirilir.

BLOG23.11.2020 13:19:28
Geçmişten Günümüze Saç Ekiminin Tarihi

Geçmişten Günümüze Saç Ekiminin Tarihi

Her şeyin olduğu gibi elbette saç ekiminin de bir tarihi var. Saç ekimi ve saç ekiminin tarihi ile ilgiliyseniz bu makale size zamanda yolculuk ettirece ve tarih boyunca saç ekimi tedavilerinin nasıl uygulandığını sizlere açıklayacak.

BLOG16.11.2020 13:13:52
Sakal Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sakal, bazı erkekler için sahip oldukları en önemli aksesuardır. Farklı nedenlerden kaynaklanabilen sakal dökülmesi ya da sakal seyrekliği, sakal ekimi tedavisi ile çözülebilmektedir.

BLOG9.11.2020 13:07:57